ANA SAYFA  / HAYVAN İLANLARI  / KÜMES HAYVANLARI İLANLARI  / HAKİKİ SAFKAN DENİZLİLER MEMLEKETİNDEN ilanı

HAKİKİ SAFKAN DENİZLİLER MEMLEKETİNDEN


KÜMES HAYVANLARI
İl : DENİZLİ
İlçe : AKKÖY

İlan tarihi : 08-06-2010

Fiyat : 120TL

Aktif ilan En güvenli alışveriş,
karşılıklı görüşüp & anlaşarak yapılandır.
Pasif ilan Bu ilanın yayın süresi dolmuş.

İlanı verilen ürün/hizmet artık satılık/kiralık olmayabilir.

İlan sahibi ile iletişim kurmayın.

İlan veren :
Telefon numarası :
E-posta adresi :
- Türü : Horoz
HAKİKİ SAFKAN DENİZLİLER MEMLEKETİNDEN - http://www.ilanyeri.com/kumes-hayvani-ilanlari/ttryfst-hakiki-safkan-denizliler-memleketinden.html - Yaşı : 6 - 12 Aylık
- Toplu Satış : Hayır
- Kimden : Üreticiden

DENİZLİ HOROZU MEMLEKETİNDEN ALINIR DİLEDİĞİNİZ ZAMAN EKLEYIN MSN MI VE HOROZLARIMIN SESINI DINLEYIN VE SONRA KARAR VERIN AYRICA HOROZ ILE ILGILI ALTA VERILMIS BILGILERI DE TAKIP EDEBILIRSINIZ DILEDIGINIZ RENKTE DİLEDİĞİNİZ ADETTE HOROZ TAVUK CİVCİV VE YUMURTA SİPARİŞLERİNİZ BEKLEMETEYİZ AYRICA DİLEDİĞİNİZ TAKTIRDE REFERANS VEREBILIRIM HERKEZE İYİ GUNLER DILERIM LAFA SÖZE GEREK YOK DAHA DETAYLI BİLGİ İCİN İRTİBATA GECİN NOT: VE AYRICA DIKKAT EDINIZ SIYAH HİBRİT VE ATAK S CİVCİVLERİ DENİZLİ DİYE ALIP ALDANMAYINIZ tel no: 0 - 544 - 236 - 60 - 09 TAVUKLARDA: Ortalama canlı ağırlık 2 - 2, 5 kğ kadardır. Yıllık yumurta verimi ortalama 90 - 130 civarındadır. Yumurtlama yaşı altıncı ay civarıdır. Yumurta orta irilikte 55 - 60 gr dır. Vücut rengi siyahtır. Bazen boyun kısmi kirli beyaz karışımı ile kırçıllı bir renk gösterir. Gözler siyah ve sürmelidir. Bacaklar gridir. HOROZLARDA: Gözler siyah ve sürmelidir. Bacaklar koyu gri, boyun uzun, kulakçık kırmızı veya siyah kirli beyaz karışım halindedir. Canlı ağırlık ortalama3 - 3, 5 kğ civarındadır. Aşım kabiliyetleri yüksektir. Genel olarak 5 - 6 tavuğa 1 horoz hesap edilir. HOROZLARIN TİPLERİ:
A - Renklerine Göre: Vücut rengine göre Pekmez kefi, Demirkır, Pamukkır, Al, Kürklü olmak üzere 5 tipe ayrılır. Pamukkırın beyaz rengi demirkıra nazaran daha fazladır. Pekmez kefinde kanatlarda ve sırt bel bölgesinde kahverengi, koyu sarı renkli tüyler vardır. Al horoz ise klasik horoz görünümündedir. Kürklü tiplerin boyun arkasında siyah tüyler muntazam olarak sıralanmış olup kürk görünümü vermektedir. Fakat Kürklü renge pek rastlanılmamaktadır. Görüntü bakımından En fazla rağbet gören pekmez kefi dir. Pekmezkefi Pamukkırı Demirkırı Alhoroz B - Vücut Yapılarına Göre: 3 tipi vardır.
Yüksek Boyun: Boyun dik, kalın ve uzundur. Boyun arkasında tüyler arkaya doğru hafif kıvrık ve kabarıktır.
Sülün: Vücut geriye doğru yere yaklaşacak şekilde meyillidir. Bacaklar kısadır. Küçük görünüşlü fakat ahenklidir. Çoğu zaman kanatlarını kabartarak çalımlı bir duruşu vardır. Bu yüzden halk arasında ters kanat tabir edilir.
Küpeli: Edalı baş atarak seyirciyi süzer. Sanatını satmasını bilir. 4 - 5 kere kısa ses verir. Ondan sonra esas ötüşünü yapar. Küpe takınmış genç kızları andırır bir hali vardır. C - İbik Şekillerine Göre: Geniş ibik ve dar ibik olmak üzere iki tipi vardır. Gülibik tipi kaybolmuştur.
SES VE ÖTÜŞ ÖZELLİKLERİ:
Tonuna Göre: İnce, Kalın ve Davudi olmak üzere 3 tiptir.
Netliğine göre:
Net ses: Makbul olan ses tipidir.
Hüzünlü ses: Ney den çıkıyormuş gibi hüzün hissedilir. Ender rastlanır.
Dalgalı ses: Alaycı ses de denilir Dalgalıdır.
Cırlak ses: Ses cırlar.
Son ikisi makbul değildir.
Ötüşleri: Yalancı ve esas olmak üzere ikiye ayrılır.
Yalancı ötüş kesik - kesik olandır.
Esas ötüş ise bütün kabiliyetinin ortaya konularak yaptığı ötüstür.
Esas ötüş; Ötüş anındaki vücut pozisyonuna göre dörde ayrılır.
Aslan Ötüş: Baş ve boyun biraz yukarıdadır Yay gibi biraz gergindir. Boyun tüyleri aslan yelesi gibi kabarır.
Kurt Ötüşü: Baş ve boyun tamamen yukarıya uzanmıştır. Kuyruk tarafı oturacakmış gibi yere yaklaşır.
Yiğit Ötüşü: Normal duruşunu bozmaz. Göğsünü kabartır. Başını hafifçe ileriye uzatır. Rahat bir şekilde öter.
Pus Ötüş: Horoz yere yatacakmış gibi bir durum alır. Makbul ötüş değildir.
Ötüş hususunda ötüşün başlama ve bitişi de önemlidir. Başlangıçta ötüşün temposu yavaş yavaş hızlanmalı, bitişte de tempo yavaş yavaş alçalmalı ve birden kesilmemelidir. Böyle horozlara yetiştiriciler arasında alışı ve verişi iyi denilmektedir. Alış - veriş bir yerde ses uzunluğundan daha önemlidir. Birinci yılda ötüş uzunluğu 20 saniye civarındadır. İkinci ve üçüncü yılda bu süre artmaktadır.
Denizli horozunda görünüş canlı, bacaklar yüksek, boyun uzun ve kuvvetli, göğüs geniş ve derin, kuyruk dik ve başa doğru meyilli olmalıdır.

ATATÜRK MAH.

hayvanlar alemi, kümes hayvanları, horoz

  


Hatalı ilan Bu ilan hatalı mı ?
İller

KATEGORİLER

İnternetteki tüm ilanlar, tek sitede... www.ilanyeri.comAna sayfa |  İlan ver |  Yardım |  İletişim